Hikayesi

Klinik psikolog, klinik hipnoterapist, aile ve çift terapisti, grup terapisti, hikaye anlatıcısı olan Ramazan Uslu, Yemen gazisi Abdil oğlu, Ahmet oğlu, Kemal Çavuş’un üçüncü evladı olarak, 1981 Temmuzunda, Antalya’nın Kumluca ilçesinde doğdu. Babası Kemal Çavuş ve Annesi Elif Kadının sevgi, şefkat ve disiplinle kuşattıkları yuvada, abileri Sabri, Ahmet ve kardeşi Halil’le tam bir birliktelik ve bağlılık ruhuyla büyüdü. İlk eğitimini aile ortamında alan Uslu, köken olarak Oğuzların Üçoklar boyunun Salur koluna bağlı Töngüçlü yörüklerine mensuptur.

İlk ve orta öğrenimini Kumluca’da tamamlayan Uslu, Marmara Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümünden 2003 senesinde mezun oldu. Yüksek lisansını alanında ülkemizde ve dünyada bir ilk oluşturan, ‘Atasözleri ve Deyimlerin Psikoterapide Kullanımı’ adlı yüksek lisans tezi ile Klinik Psikoloji alanında Hasan Kalyoncu Üniversitesinde 2015 yılında tamamladı. Uslu, Avrupa Politeknik Üniversitesi‘nin uzaktan eğitim Psikoloji bölümünde 3 dönem psikoloji dersleri verdi.

2008 senesinde, Muhammet Genç ve Mehmet Teber’le birlikte Ahenk Psikoloji’yi kuran Uslu, 2018’e kadar İstanbul Ahenk Psikoloji’de yetişkin, grup, aile ve çift danışmanlığı yaptı. 2018’den itibaren çalışmalarını kendi kurmuş olduğu “Cevher Psikoloji” ile Antalya ve İstanbul’da sürdürmektedir. Aynı zamanda insanın kendini tanımasına yönelik eğitimler veren Uslu, çiftlere yönelik olarak ‘Çiftten Bire Güçlendirici ve İyileştirici Çift Atölyesi’  ve Anne-babalar için ‘Ruhsal Ebeveynlik, Anne-Babalık Bilinci Gelişim Atölyesini’ de yönetmektedir. Evlilik öncesi aile eğitimi, anaokulu veli eğitim ve seminerleri, anaokulu eğitimci eğitimi, aile içi iletişim, çocuk psikolojisi/eğitimi, kurum içi eğitim alanlarında seminerler vermektedir. Ayrıca Uslu, Psikoterapötik Hikaye dinletisi programları düzenlemektedir.

Antalya’da ikamet etmekte olup evli ve 3 çocuk babası olan Uslu, hobi maksatlı arıcılıkla ve çiftçilikle uğraşmaktadır. Ahşap oyma sanatıyla da ilgilenen Uslu,  zaman zaman şiirler yazmaktadır.

Ramazan Uslu lisan mezuniyeti sonrası, bireysel danışmanlık, grup terapisi, aile danışmanlığı ve kişisel gelişime yönelik alanında usta kişilerden çeşitli eğitimler almaya devam etti. Bu ustalardan bazılarını görmek için bağlantıyı takip edebilirsiniz; http://wp.me/p8KWXI-bG

Katıldığı eğitimler hakkında bilgi almak için ise şu bağlantıyı takip edebilirsiniz;  https://ramazanuslu.com/katildigi-egitimler/