‘RUHSAL EBEVEYNLİK ATÖLYESİ’ TEKRAR İSTANBUL’DA

Çocuk yetiştirme serüveni, her ebeveyn için ‘ruhsal bir pratiğe’ dönüşebilir. Böylelikle çocukları büyütme işi, ebeveynin ‘büyüme’ yolculuğunun bir parçası oluverir. Kendi ruhsal yolculuğuna devam eden bir ebeveyn de, çocuklarının büyüme yolculuklarında yetkin bir rehbere dönüşecektir.

Bu atölyede;

  • Ruhsallık ve ruhsal ebeveynlik kavramını,
  • Kendi ebeveynlerinizin, ebeveynlik tarzını,
  • Kendi ebeveynlik tarzınızı,
  • Çocukların gelişim evrelerini ve ihtiyaçlarını,
  • Kişiler arası sağlıklı sınır kavramı ve deneyimi,
  • Çocuklara sınır koyma yöntemleri,
  • Çocuk iletişiminde, aynalama-yansıtma yöntemi,

Çocuklarla ilişkide ortaya çıkan kriz durumlarından büyüme fırsatını görme ve benzeri konular yer almaktadır.

Katılımcı yorumlarından bazıları;

“İki günümüz de gayet iyiydi. Öğreneceğimiz çok şey var. Öğreniriz ve hayata geçiririz inşallah. Yeni bilgiler öğrenmeye devam. Aynalamalar yapabiliriz. Umarım çocuklarla beraber büyüyüp yaralarımızı iyileştiririz. Mutlu, huzurlu, şifalı çocuklar yetiştirebiliriz. Güzel değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.”


“İlk defa böyle bir atölyeye katıldık eşimle beraber. Muhteşemdi. Eksiklerimizi, yanlışlarımızı görmemizi sağladı. Görünene odaklı yaşayarak, yapılabilecek ne kadar yanlış varsa yapmamıza rağmen onarımın mümkün olduğunu duymak heyecanlandırdı. Ümit geldi bana. Ramazan Bey’e bazı şeyleri fark etmemi sağladığı için ‘Allah razı olsun.’ diye ediyorum. Eminim oğlumla yaralarımızı onarınca bizim güzel enerjimizi ve dualarımızı hissedecektir.”


“Rastlantı diye bir şeyin olmadığını düşünen ve inanlardan biri olarak rastgele bu programdan haberim oldu. Umarım burada öğrendiklerimi hayata geçirebilirim. Emeğiniz ve ilginiz için teşekkür ederim.”


“Burada bulunmaktan mutluyum. İşimden feragat etmekle, çocuklarımın iyi bir birey olmaları için hem kendim hem de eşimle aramdaki ilişki için iyi ve olumlu olduğunu düşünüyorum. Topluma yararlı ve sağlıklı çocuklar yetiştirebilmek için birçok kişin, bu ve bu gibi eğitimlerden faydalanmasını isterim. Saygılarımla.”


“Ruhsal ebeveynlik atölyesinde; Çocuğumun bir çok davranışlarında kendime bakmam gerektiğini ve bana bir şeyler anlattığını fark ettim.
Çocuğumla aynalama- yansıtma diyaloğu kurarak sağlıklı bir iletişim oluşturmaya çalıştım ve olumlu yönde etkisini gördüm.
Ramazan Beye de biz ebeveynlere farkındalık oluşturduğu için çok teşekkür ederim.”


“Bir ebeveyn olarak herkesin muhakkak katılması gereken bir eğitim olduğunu düşünüyorum çünkü burada anladım evlatlarımı. Çoğu şeylerini gözden kaçırdığımı…Bundan sonra daha dikkatli elimden geldiğince iyi bir ebeveyn olmaya özen göstereceğim.”


“İlk kez böyle bir çalışmaya katıldım. Ön yargılarım vardı. Çalışma sonunda ön yargılarımın gittiğini gördüm. Bu atölyenin çocuklarımızı yetiştirme konusunda kendimizi geliştirmemize büyük ölçüde katkısı oldu.”


“Ben buraya açıkçası eşimin tavsiyesi üzerine geldim. Çoğu sorunlarımızın ebeveyn olarak kendi sorunlarımızla başa çıkamadığımızdan ortaya çıktığını gördüm. Çözüm, analiz ve konuşma, davranış tarzları açısından bizim üzerimizde çözüm ve ileriye dönük şifalı bir yol olduğunu görüyorum. Gelecek nesillerimizin sağlıklı mutlu bir birey olması için biz ebeveynlerin, kendimizi büyütmemiz gerektiğini anladım. TEŞEKKÜRLER.”


“Daha anne olmamış biri olarak katıldığım bu atölyede ebeveyn olmaya ve aslında kendim olmaya, gelişmeye, büyümeye dair pek çok noktayı keşfettiğimi ve özümsediğimi düşünüyorum. Ve atölyenin ilerideki ebeveynlik tarzıma çok büyük katkıları olacağını hissediyorum. Çocuğumla kriz yaşadığımda ne anlamam gerektiğini, görünenin ardına bakabilmeyi, kendimle ve eşimle olan durumların çocuklara nasıl yansıyabileceğini ve en önemlisi şimdiden kendim için, eşim için ve ileride dünyaya gelecek olan çocuklarım için neler yapmam gerektiğini keşfettim. Bunların yanında ailemin ebeveynlik tarzının benim davranış, duygu ve ilişkilerime olan etkisini, bunların ileride evliliğime ve çocuklarıma nasıl yansıyabileceğini ve bunların önüne geçebilmek için nereden başlayacağımı, neler yapabileceğimi çeşitli örnek ve uygulamalarla deneyimleme şansını buldum. Bu yüzden atölyenin sadece anne- babalara değil anne baba olma yolundaki adaylara da oldukça hitap ettiğini ve çok verimli geçtiğini söylemek isterim.”